GOST-R Rusya Sertifikası

GOST-R Rusya Sertifikası
GOST-R

Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus) sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her ürün için GOST-R Kalite Sertifikası temini zorunluluğu vardır. Gost-R Kalite Sertifikasına sahip olmayan ürünlerin en ucuz pazarlar haricinde satılması yasal olarak mümkün değildir.

Türk ihracatçıları tarafından Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus)’ya sertifikasız olarak sokulmak istenen ürünlere, gümrükte ithalatçı firma tarafından mecburen sertifika alınmakta, bu da alıcı tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Belirlenen standartlara uygun olduğu bu sertifika ile kanıtlanmış ürünler, gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır. Bu da Türk Malı imajının değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, adı sanı olmayan Uzakdoğu veya ucuz kavramından kurtularak daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

Sertifikalar eski adıyla Gosstandart, yeni adıyla Rostekhregulirovaniye’nin (Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu) yetki verdiği, konularında uzman olmuş bazı kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bizimle iletişim kurduğunuz ve konuyu sözleşmeye bağladığınız taktirde, Moskova’da yer alan merkezimiz kanalı ile müracaatınız hemen yapılacak, gerektiği taktirde üretim yerinizde Rus uzmanlar tarafından inceleme yapılacak ve 30 – 45 gün zarfında sertifikalarınız hazır olacaktır. Ancak bu süre, ürün numunelerinin Moskova’daki laboratuarlara zamanında ulaşması durumunda verilebilmektedir.

GOST-R Sertifikasyon Ve Prosedörleri

GOST-R Sertifikaları, “Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu” (Rusya Federasyonu Devlet Standardizasyon Kuruluşu) tarafından akredite edilmiş (yetkilendirilmiş) diğer özel ya da yarı-özel kuruluşlar eliyle verilmektedir.
Sertifika almak için aşağıdaki şartları sağlamak gerekir :
Firmanızın ve Ürünlerinizin durumu tarafımızca tam olarak incelenecek ve ticari amaçlarınıza uygun olarak detaylı Fiyat Teklifimiz tarafınıza mail yoluyla gönderilecektir. Fiyat Teklifimiz başvurunuzu aldıktan sonra 48 Saat içinde yollanacaktır.
Parti Bazında Sertifikalar veya 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikaları için üretim yerinize uzman ziyareti gerekmemekte, GOST-R Sertifikanız, gereken durumlarda Moskova’ya numune olarak gönderilen ürünlerinizin özelliğine göre yapılacak olan testlere, mevcut dökümanlara ve mevcut test raporlarına göre kısa bir sürede düzenlenmektedir.
3 Yıllık Seri Üretim Sertifikalarında ise, genellikle Rus uzmanların üretim yerinize gelerek inceleme yapmaları gerekmektedir. 3-a Şeması* denilen bu inceleme sisteminde ilgili sektörde yetki sahibi olan Eksper (Uzman), Türkiye’de üretim yerinizde “Sertifikalandırılacak Ürünlerin Denetleme Prosedürü”ne göre denetleme yapmaktadır. Bu denetleme detayları hakkında sözkonusu ziyaretten önce tarafınıza bilgi verilecektir.